fbpx

Kto może zostać programistą?

Kto może zostać programistą?

Najpierw w głowie pojawia się myśl – chcę zostać programistą! Ale już za chwilę zaczynają mnożyć się pytania i pojawiają się wątpliwości. Czy to nie jest za trudne? Czy mam do tego odpowiednie predyspozycje? Jak to jest – czy faktycznie programistą może zostać każdy, tak jak obiecują to coraz bardziej popularne szkoły programowania czy jednak jest to zajęcie tylko dla wybranych, tak jak uważano jeszcze kilkanaście lat temu?

Jak to najczęściej bywa prawda leży gdzieś pośrodku, bo żeby zostać programistą wcale nie musisz być tym stereotypowym, siedzącym w piwnicy nerdem, którego jedynym oknem na świat jest internetowa przeglądarka. Ale też z drugiej strony programowanie to dość trudna i wymagająca wielu godzin nauki umiejętność i z całą pewnością nie każdy, kto stwierdzi, że chce zostać programistą, ten cel osiągnie.

Programowanie to nie jest bułka z masłem

O tym, ile czasu potrzeba, żeby zostać programistą, wspominałem tutaj, ale na pewno nie jest tak, że weźmiemy udział w trzymiesięcznym kursie i już będziemy programistami. Taki kurs może dać nam pewne podstawy, ale właśnie, to będą tylko podstawy, a realna droga do zostania programistą jest dużo, dużo dłuższa.

I właśnie to sprawia, że wiele osób, po początkowej ekscytacji, na pewnym etapie rezygnuje. Bo efekty nie przychodzą tak szybko, bo progres nie jest tak dynamiczny, jak byśmy tego oczekiwali, bo widzimy jak wiele pracy jeszcze przed nami. Zdecydowanie nauka programowania to rzecz dla wytrwałych, dla osób, które są w stanie regularnie, najlepiej codziennie, przez kilka, a nawet kilkanaście miesięcy, siadać do komputera i pisać kod.

Trzy filary nauki programowania

Sporo osób rezygnuje, bo nie wie czego się uczyć. Programowanie to naprawdę szeroka dziedzina i ogarnięcie tego, co jest istotne i na jakim etapie nauki jest to istotne, nie jest łatwe. Bez dobrego planu naprawdę łatwo jest się zniechęcić i tutaj odsyłam do ebooka Roadmapa programisty, w którym postarałem się właśnie taki bardzo sensowny plan nakreślić. Oczywiście sam ebook nie wystarczy, bo 95% pracy będziecie musieli wykonać sami, ale na pewno pomoże Wam w odnalezieniu właściwej drogi.

Czyli mamy dobry plan, wytrwałość i konsekwencję i jeżeli chcemy zostać programistą, są to absolutnie trzy najważniejsze filary. Ale co z naszymi predyspozycjami? Czy do programowania potrzebujemy jakiegoś specjalnego talentu? Czy musimy być na przykład dobrzy z matematyki? Oczywiście jak z każdą umiejętnością, różne osoby będą uczyły się w różnym tempie. Ktoś załapie podstawy programowania w trzy dni, ktoś inny w tydzień, niektórzy będą potrzebować miesiąca czy kilku miesięcy, na pewno też osoby, które nawet po takim czasie nie bardzo będą sobie z programowaniem radzić, ale generalnie możemy założyć, że każdy kto posiada umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, może nauczyć się programowania.

I jasne, jest to spore uogólnienie, bo przecież umiejętność logicznego i analitycznego myślenia, czy nawet umiejętność algorytmicznego rozwiązywania problemów, które do tej listy predyspozycji też warto dołożyć, to bardzo szerokie koncepty. Dlatego uważam, że najlepszym sposobem na stwierdzenie, czy programowanie jest zajęciem dla nas, jest po prostu spróbowanie. Wystarczy dosłownie kilka tygodni z programowaniem, żeby zobaczyć, jak nam idzie, przekonać się czy nam się to podoba i zdecydować czy jest to rzecz dla nas.

Co musi umieć przyszły programista?

I bez stresu, jeżeli piątki i szóstki z matematyki nie są lub nie były Twoimi ocenami. O znajomości matematyki w programowaniu – kiedy i na jakim poziomie faktycznie się przydaje – napiszę w jednym z przyszłych artykułów, ale w przypadku większości gałęzi programowania, a już na pewno, gdy uczymy się podstaw, prosta arytmetyka w zupełności wystarcza. Jeżeli umiesz dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, będzie ok.

Do tego wszystkiego w nauce programowania przyda Ci się odrobina samodzielności, bardzo przydatna będzie też umiejętność wyszukiwania informacji – praktycznie zawsze, gdy tylko napotkasz jakiś problem podczas nauki programowania, jego rozwiązanie znajdziesz w internecie. Kluczem jest tylko właściwe zdefiniowanie tego problemu, zadanie odpowiedniego pytania i wyszukanie odpowiedzi.

O tej samodzielności, ale też i o tym jak w programowaniu wygląda praca z innymi osobami, i o kilku innych ważnych cechach, opowiadałem w filmie 5 cech i umiejętności dobrego programisty, także zachęcam do zapoznania się nim, bo rzuci on na ten temat jeszcze szersze światło.

Cześć!

Nazywam się Kamil Brzeziński. Z branżą IT jestem zawodowo związany od dziesięciu lat, a od ponad trzech swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się na kanale Jak nauczyć się programowania.

Jeżeli:

✓ chcesz zostać programistą i wejść do branży IT

✓ jesteś początkującym programistą, ale brakuje Ci pomysłów na rozwój

✓ myślisz o zdobyciu pierwszej pracy jako programista

To jesteś we właściwym miejscu.

ROADMAPA PROGRAMISTY

Gdy zaczynamy przygodę z programowaniem problemem nie jest dostęp do wiedzy. Internet jest pełen kursów, poradników i tutoriali. Problemem jest to, że nie wiemy jak z tej wiedzy skorzystać. Jak z tej masy materiałów wybrać to, co faktycznie istotne? Skąd wiedzieć, czego się uczyć, kiedy i dlaczego? Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Odpowiedzią na ten powtarzający się wśród początkujących programistów problem jest Roadmapa programisty.

Zajrzyj do środka:

Fragment nr 1 (Git)

Fragment nr 2 (REST API)

Ostatnie artykuły

Jak się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT?

Jak się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT?

Jak się przebranżowić i rozpocząć karierę w IT? Od czego zacząć naukę? Iść na studia, wziąć udział w bootcampie programistycznym a może uczyć się na własną rękę? I czy w moim wieku nie jest już na to wszystko za późno? Zacznijmy od ostatniego pytania - czy nie jestem już za stary lub za stara na IT? Konkretnego wieku w pytaniu nie podaję, bo zadają je zarówno osoby po 50-tce jak i te, które nie skończyły jeszcze 30 lat. Krótka odpowiedź brzmi nie, karierę w IT możesz zacząć w każdym wieku. Znam osoby, które przebranżowiły się po 30-tce, miałem też okazję korespondować z widzami, z których jeden zmienił bankowość na IT będąc po 50-tce, a inny rozpoczął karierę jako programista już na emeryturze, po kilkudziesięciu latach pracy w innej branży. Ciężka praca, mega satysfakcja To była krótka odpowiedź, więc jaka jest dłuższa? Jak możecie się już domyślać, ta odpowiedź to nic innego jak oklepane stwierdzenie “to zależy”. Z jednej strony oklepane, z drugiej strony prawdziwe, bo nie...

czytaj dalej