fbpx

Ile czasu potrzeba, żeby zostać programistą?

Ile czasu potrzeba, żeby zostać programistą?

Często w ofertach szkół programowania, szkoleń i bootcampów, widzimy bardzo odważne hasła typu “Zostań programistą w 5 tygodni”. Powiem krótko – to nie jest możliwe i jest to czysty marketing, nie mający wiele wspólnego z rzeczywistością. Dodajmy – marketing niezbyt etyczny – bo obiecywanie komukolwiek, że 3-miesięczny kurs za kilkanaście tysięcy złotych wystarczy do zostania programistą, jest po prostu kłamstwem.

W takim razie ile czasu potrzeba? Pół roku? Rok? Dwa lata, pięć lat? To oczywiście sprawa mocno indywidualna, będąca wypadkową kilku rzeczy – odpowiednich predyspozycji, o których pisałem tutaj, dobrze ułożonego planu nauki, a także odrobiny szczęścia, co wyjaśnię za moment. Pomimo, że u każdej osoby ta droga będzie wyglądać nieco inaczej, to oczywiście możemy postarać się o pewną generalizację, o określenie czasu, który większość osób potrzebuje do zostania programistą. W artykule 5 cech i umiejętności dobrego programisty, wspominałem, że mam kumpla, który został programistą w pół roku. Tak, warto pamiętać, że naprawdę da się przejść drogę od zera do junior developera w sześć miesięcy i w związku z tym mierzyć wysoko i stawiać sobie ambitne cele. Z drugiej jednak strony po pierwsze nie warto narzucać sobie zbyt dużej presji, a po drugie dobrze jest podchodzić do nauki realistycznie i z pokorą. Żeby zostać programistą trzeba uczyć się naprawdę dużo i większość osób będzie na to potrzebowała znacznie więcej czasu niż pół roku. Takim rozsądnym przedziałem, który możemy założyć, jest okres od roku do dwóch lat.

Programowanie to nie tylko pisanie kodu

To wystarczająco dużo czasu, żeby na spokojnie poznać podstawy programowania, spróbować – też na podstawowym poziomie – kilku różnych języków programowania, wejść mocniej w wybrany język, zrozumieć jak on działa zarówno od teoretycznej jak i praktycznej strony, zgłębić ekosystem powiązany z tym językiem i przede wszystkim użyć go do stworzenia kilku projektów. Poza samym językiem będziesz musiał poznać również inne zagadnienia, bo programowanie to nieco szerszy koncept niż tylko pisanie kodu w wybranym języku. I ważne jest, żebyśmy tutaj się właściwie zrozumieli, bo napisałem, że okres od roku do dwóch lat to wystarczająco dużo czasu, żeby na spokojnie nauczyć się programowania. W tym kontekście słowo “spokojnie” oznacza, że przy dobrym planie nauki powinniśmy mieć czas na poznanie wszystkich najważniejszych dla młodszego programisty zagadnień. “Spokojnie” nie oznacza to, że będziesz mógł lub mogła się uczyć raz na jakiś czas, po godzinie czy dwie dziennie i to wystarczy. Tak to nie działa, decydując się na zostanie programistą, musimy być gotowi na ciężką, regularną pracę.

Ale właśnie, czy zawsze tak było? Czy kiedyś zostać programistą nie było łatwiej? Czy teraz konkurencja nie jest dużo większa niż kiedyś i czy ofert dla juniorów nie jest mniej niż kiedyś? Te pytania powtarzają się często, a po szczegółową odpowiedź odsyłam tutaj.

Cześć!

Nazywam się Kamil Brzeziński. Z branżą IT jestem zawodowo związany od dziesięciu lat, a od ponad trzech swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się na kanale Jak nauczyć się programowania.

Jeżeli:

✓ chcesz zostać programistą i wejść do branży IT

✓ jesteś początkującym programistą, ale brakuje Ci pomysłów na rozwój

✓ myślisz o zdobyciu pierwszej pracy jako programista

To jesteś we właściwym miejscu.

ROADMAPA PROGRAMISTY

Gdy zaczynamy przygodę z programowaniem problemem nie jest dostęp do wiedzy. Internet jest pełen kursów, poradników i tutoriali. Problemem jest to, że nie wiemy jak z tej wiedzy skorzystać. Jak z tej masy materiałów wybrać to, co faktycznie istotne? Skąd wiedzieć, czego się uczyć, kiedy i dlaczego? Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Odpowiedzią na ten powtarzający się wśród początkujących programistów problem jest Roadmapa programisty.

Zajrzyj do środka:

Fragment nr 1 (Git)

Fragment nr 2 (REST API)

Ostatnie artykuły

Pierwsze kroki w programowaniu – od czego zacząć?

Pierwsze kroki w programowaniu – od czego zacząć?

Rozpoczynanie nauki programowania jest dzisiaj dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Ilość materiałów do nauki jest ogromna, a dostęp do nich najczęściej ogranicza się do kilku kliknięć myszy. Mamy też naprawdę niesamowite narzędzia. Obecnie – jeżeli chcemy postawić w programowaniu pierwsze kroki – nie musimy nawet niczego instalować, bo pierwszy kod możemy napisać z poziomu internetowej przeglądarki.

czytaj dalej
Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą?

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą?

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą? Nie. Czy ukończone studia informatyczne pomagają w zostaniu programistą? Tak. Czy dają gwarancję pracy w branży IT? Zdecydowanie nie. W przypadku tego tematu odpowiedź nie ogranicza się do prostego “tak” i równie prostego “nie”. Nic nie jest tutaj ani zdecydowanie czarne ani zdecydowanie białe, a właściwa odpowiedź wymaga odpowiedniego rozwinięcia.

czytaj dalej
Czy dzisiaj jest trudniej zostać programistą niż kiedyś?

Czy dzisiaj jest trudniej zostać programistą niż kiedyś?

Dzisiaj nie ma już pracy dla juniorów. Firmy chcą zatrudniać tylko doświadczonych programistów, a osób chętnych na wejście do branży IT jest tak dużo, że zdobycie pierwszej pracy jest praktycznie niemożliwe. Takie głosy słyszane są coraz częściej. A dokładając do tego jeszcze opinię, że wymagania dla juniorów rosną z roku na rok, sporo osób myślących o zostaniu programistą zaczyna mieć wątpliwości. Skoro jest tak trudno i skoro jest tak duża konkurencja, to czy jest w ogóle sens zaczynać?

czytaj dalej