fbpx

Pierwsze kroki w programowaniu – od czego zacząć?

Pierwsze kroki w programowaniu – od czego zacząć?

Rozpoczynanie nauki programowania jest dzisiaj dużo łatwiejsze niż jeszcze kilka lat temu. Ilość materiałów do nauki jest ogromna, a dostęp do nich najczęściej ogranicza się do kilku kliknięć myszy. Mamy też naprawdę niesamowite narzędzia. Obecnie – jeżeli chcemy postawić w programowaniu pierwsze kroki – nie musimy nawet niczego instalować, bo pierwszy kod możemy napisać z poziomu internetowej przeglądarki.

Oczywiście dobrze jest mniej więcej wiedzieć na czym polega programowanie, ale to co opowiadałem w w filmie Czym jest programowanie? jako podstawy w zupełności wystarczy i kolejnym krokiem powinno być poznanie programowania już w praktyce i napisanie swojego pierwszego kodu.

Podstawy programowania

I tutaj odsyłam do trzech moich filmów dotyczących podstaw języków JavaScript, Python i Java: Podstawy programowania w JavaScript w 60 minut, Python – podstawy w 2h oraz Java – podstawy w 2h. Zakres materiału we wszystkich tych filmach jest podobny, pokazuję w nich praktycznie te same zagadnienia, a różnicą jest język, w których piszemy kod. I jest to podejście, które polecam na początku przygody z programowaniem – stawiając pierwsze kroki, nie warto przywiązywać się na siłę do jednego języka. Lepiej jest spróbować kilku różnych języków, pobawić się nimi, zobaczyć jakie są między nimi różnice, ale także jakie są podobieństwa. Zwłaszcza, że podobieństw jest więcej niż różnic – oczywiście pewne rzeczy będziemy zapisywać inaczej, różne będą też możliwości i zastosowania języków, ale same podstawy, logika programowania oraz konstrukcje, z których budujemy nasz kod, zawsze będą takie same.

Przerabiając materiał z tych trzech filmów, zrozumiesz na czym tak naprawdę polega programowanie, w jaki sposób piszemy kod, a dzięki temu, że te same koncepty przećwiczysz w trzech różnych językach, po pierwsze lepiej je zrozumiesz, a po drugie zyskasz szerszą perspektywę i zrozumiesz, że programowanie to uniwersalny koncept, w którym język to tylko narzędzie.

Podstawy baz danych

Równie istotnym tematem, który należy poznać na samym początku drogi, są bazy danych. Nieważne czy tworzymy stronę internetową, serwis społecznościowy czy aplikację do monitorowania postępów w treningach, zawsze musimy mieć miejsce, w którym będziemy przechowywać dane. W programowaniu używamy do tego wyspecjalizowanej struktury, którą nazywamy właśnie bazą danych.

Istnieje kilka rodzajów baz danych, ale jako początkujący nie musimy znać ich wszystkich. Wystarczy znajomość tak zwanych baz relacyjnych znanych również jako bazy SQL-owe. SQL to język, który wykorzystywany jest do wykonywania operacji bazodanowych – używamy go do wyświetlania, dodawania, edycji oraz usuwania rekordów znajdujących się w bazie danych. Więcej na temat baz możecie zobaczyć w filmie “Do czego potrzebujemy baz danych? Podstawy pracy z bazami relacyjnymi (SQL)“, który da Ci bardzo fajne podstawy – zrozumiesz czym są bazy danych, do czego ich używamy oraz w jaki sposób z nich korzystamy. Jako kolejny krok polecam mój mini-kurs SQL-a:

Frontend, backend, REST API

Trzeba też zrozumieć, w jaki sposób wszystkie elementy aplikacji ze sobą współgrają i jak wygląda przepływ informacji. Jak to się dzieje, że wyświetlamy coś na ekranie komputera lub smartfona, wpisujemy coś, klikamy w przycisk i otrzymujemy jakąś odpowiedź – coś zostaje zapisane, coś zostaje wyświetlone, jak to wszystko działa za kulisami. Tutaj kluczowe będzie poznanie takich pojęć jak frontend, backend oraz REST API, który jest dzisiaj de facto standardem komunikacji pomiędzy frontendem a backendem. Czym jest REST API tłumaczyłem w filmie “Czym jest Web Service i REST API?“.

Nauka programowania to praktyka

Mając już tę wiedzę – czym są frontend, backend, bazy danych, REST API oraz poznając podstawy 2-3 języków programowania – należy zacząć to wszystko łączyć w całość już w praktyce. Bo musimy pamiętać, że sukces w nauce programowania opiera się właśnie na jak największej ilości praktyki. Im więcej kodu napiszemy, im więcej programów stworzymy, im więcej projektów zrealizujemy, tym lepszymi programistami będziemy. I jest to zasada, o której należy pamiętać już od samego początku, od absolutnie pierwszych kroków, które stawiamy w programowaniu. Na początku te programy, które będziemy pisać, będą oczywiście bardzo proste, ale jeżeli tylko będziemy konsekwentni, szybko zauważymy progres i aplikacje, które będziemy tworzyć, będą coraz bardziej rozbudowane.

Gdzie szukać inspiracji?

Pozostaje jeszcze pytanie – skąd brać pomysły na te pierwsze projekty? Na początku, gdy nie mamy jeszcze żadnego doświadczenia, faktycznie nie jest to łatwe, na szczęście jest to temat, który poruszałem już na kanale, także odsyłam tutaj do filmu pod tytułem Własny projekt czyli jak skutecznie uczyć się programowania? Polecam również zapoznać się z ebookiem Roadmapa programisty, w którym zebrałem pomysły na ponad dwadzieścia projektów podzielonych pod kątem poziomu trudności.

Jaki język programowania wybrać?

Także wiemy już od czego zacząć, wiemy jakie tematy poznać na początku nauki programowania i wiemy, że trzeba tę wiedzę jak najszybciej zacząć wykorzystywać w praktyce, ale jest jeszcze jedna, bardzo istotna kwestia – jak to faktycznie wygląda z tymi językami programowania? Bo mówię, żeby na początku poeksperymentować z kilkoma językami, pobawić się nimi, popróbować, ale przecież w pewnym momencie na coś trzeba się zdecydować. Kiedy jest ten moment i jaki język programowania wybrać, przeczytacie tutaj.

Cześć!

Nazywam się Kamil Brzeziński. Z branżą IT jestem zawodowo związany od dziesięciu lat, a od ponad trzech swoją wiedzą i doświadczeniem dzielę się na kanale Jak nauczyć się programowania.

Jeżeli:

✓ chcesz zostać programistą i wejść do branży IT

✓ jesteś początkującym programistą, ale brakuje Ci pomysłów na rozwój

✓ myślisz o zdobyciu pierwszej pracy jako programista

To jesteś we właściwym miejscu.

ROADMAPA PROGRAMISTY

Gdy zaczynamy przygodę z programowaniem problemem nie jest dostęp do wiedzy. Internet jest pełen kursów, poradników i tutoriali. Problemem jest to, że nie wiemy jak z tej wiedzy skorzystać. Jak z tej masy materiałów wybrać to, co faktycznie istotne? Skąd wiedzieć, czego się uczyć, kiedy i dlaczego? Jak się w tym wszystkim nie pogubić?

Odpowiedzią na ten powtarzający się wśród początkujących programistów problem jest Roadmapa programisty.

Zajrzyj do środka:

Fragment nr 1 (Git)

Fragment nr 2 (REST API)

Ostatnie artykuły

MacBook Pro M1 po roku używania – jak go oceniam?

MacBook Pro M1 po roku używania – jak go oceniam?

Firmę Apple można lubić lub nie, ale trzeba przyznać, że w jej historii było co najmniej kilka momentów, w których człowiek mówił WOW, a następnie przez kilka kolejnych minut zbierał szczękę z podłogi. A prezentacja chipa M1 w 2020 roku zdecydowanie była kolejnym taki momentem.

czytaj dalej
Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą?

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą?

Czy trzeba skończyć studia, żeby zostać programistą? Nie. Czy ukończone studia informatyczne pomagają w zostaniu programistą? Tak. Czy dają gwarancję pracy w branży IT? Zdecydowanie nie. W przypadku tego tematu odpowiedź nie ogranicza się do prostego “tak” i równie prostego “nie”. Nic nie jest tutaj ani zdecydowanie czarne ani zdecydowanie białe, a właściwa odpowiedź wymaga odpowiedniego rozwinięcia.

czytaj dalej